Május 31. Beszámoló és közhasznúsági melléklet beküldése
A civil szervezetek a 2023. évről szóló beszámolójukat és a közhasznúsági mellékletet május 31-ig kötelesek elfogadni és megküldeni az Országos Bírósági Hivatal részére. A beszámolási és letétbehelyezési kötelezettséget minden szervezetnek az OBH által kiadott – a szervezet beszámolási módjának megfelelő – formanyomtatványon kell teljesíteni:
- Az egyszeres könyvvitelt vezető egyéb szervezet egyszerűsített beszámolója és közhasznúsági melléklete 2023. év – Pk-941
- A kettős könyvvitelt vezető egyéb szervezet egyszerűsített éves beszámolója és közhasznúsági melléklet 2023. év – PK-942
- A kettős könyvvitelt vezető egyéb szervezet éves beszámolója és közhasznúsági melléklete 2023. év- PK-943
Fontos tudnivalók:
- A beszámolót el kell fogadnia az alapítvány kuratóriumának, illetve az egyesület közgyűlésének (online ülés megtartására, vagy ülés tartása nélküli döntéshozatalra, csak akkor van mód, ha a létesítő okirat ezt lehetővé teszi. A megismételt közgyűlést a rendes ülés napjára is össze lehet hívni!)
- A kettős könyvvitelt vezető szervezetek számára kötelező a Számviteli törvény (2000. évi C. törvény 88. §) szerinti tartalommal kiegészítő mellékletet készíteni az egyszerűsített éves beszámolóhoz/éves beszámolóhoz kapcsolódóan. Ezek a szervezetek kötelesek a támogatások felhasználásáról is számot adni a kiegészítő mellékletben. Ennek tartalmát a civil törvény (2011. CLXXV tv. 29. § (4) bekezdés) rögzíti.
- Az 5 millió feletti mérlegfőösszegű szervezetek is elektronikus úton kötelesek beszámolóikat benyújtani.
- Azokat az egyesületeket, alapítványokat, amelyek éves beszámolójában a mérleg fő összegé eléri a 20 millió forintot, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) idén is ellenőrzi. (kivételek: a sportról szóló 2004. évi I. törvény hatálya alá tartozó egyesületek; a lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. törvény szerinti vallási közösségek; a nemzetiségek jogairól szóló 2011. évi CLXXIX. törvény szerinti nemzetiségi szervezetre és nemzetiségi egyesületre, valamint az alapító okirata szerint adott nemzetiség érdekvédelmét, érdekképviseletét, vagy a nemzetiségi kulturális autonómiával közvetlenül összefüggő tevékenységet ellátó alapítványra.
Változott a jogszabály! A beszámoló elkészítéséhez azoknak a szervezeteknek kötelező szakképzett és engedéllyel rendelkező szakembert megbízni, amelyek éves (éves szintre átszámított) bevétele – a tárgyévet megelőző két üzleti év átlagában, ennek hiányában az üzleti évben várhatóan – meghaladja a 20 millió forintot. (a korábbi értékhatár 10 millió Ft volt.) – lásd. 479/2016. a számviteli törvény szerinti egyes egyéb szervezetek beszámoló készítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól 15 § (2) bekezdés
Május 31. Társasági adóbevallás vagy a bevallást helyettesítő nyilatkozat benyújtása
Minden civil szervezetnek kötelező társasági adóbevallást vagy az azt helyettesítő egyszerűsített adónyilatkozatot (TAONY) benyújtani.
A TAONY-t akkor nyújthatja be az alapítvány, egyesület, szövetség, közalapítvány stb., ha az adóévben nem volt vállalkozási tevékenységből származó bevétele, illetve nem is számolt el a vállalkozási tevékenységéhez kapcsolódóan költséget, ráfordítást.
Figyelni kell rá, hogy az ingatlan-hasznosítása nem a civil törvény alapján nem vállalkozási tevékenység, de mégis társasági adó bevallási kötelezettséggel jár.
Ha a szervezet elmulasztja a május 31-i határidőt, akkor a TAONY helyett TAO bevallást kell benyújtani, akkor is, ha nem volt vállalkozási, vagy ingatlangazdálkodással kapcsolatos tevékenysége.
Május 31. SZJA 1% elszámolás
Azok a szervezetek, amelyek:
- 2022-ben SZJA 1%-os kiutalásban részesültek és/vagy
- a 2021. évben kiutalt összegről szóló elszámolásukban (a NAV-nak beküldött 21KOZ jelű űrlapon) tartalékolt összeget tüntetettek fel
kötelesek május 31-ig kell beszámolót (hivatalos nevén: közleményt) benyújtani a NAV felé. Az SZJA 1% felhasználásáról, esetleges tartalékolásáról a 22KOZ NAV nyomtatványon kell elszámolni.
Felhívjuk az érintett szervezetek figyelmét, hogy amennyiben a megszűntetésre irányuló eljárást kezdenek, vagy ilyen eljárás alatt állnak töröltessék magukat az SZJA 1% fogadására jogosult szervezetek közül. Ezt a 24KOZ nyomtatványon tehetik meg.
Május 31. Helyi iparűzési adó bevallás
Adómentes valamennyi helyi adó alól az egyesület, az alapítvány, a közszolgáltató szervezet, a köztestület, az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár, a magánnyugdíjpénztár és – kizárólag a helyi iparűzési adó vonatkozásában – a közhasznú szervezetnek minősülő nonprofit gazdasági társaság.
A helyi adók alóli mentesség feltételes. Csak akkor illeti meg a civil szervezetet, ha a megelőző adóévben (2023-ban) nem keletkezett adófizetési kötelezettsége a tevékenységéből származó jövedelme (nyeresége) után. Egyszerűbben fogalmazva, akkor mentesül a szervezet a helyi adók alól, ha:
- a szervezet nem végzett vállalkozási tevékenységet, vagy
- amennyiben végzett vállalkozási tevékenységet, akkor annak nyeresége az adómentes határon belül maradt.
Az adómentesség feltételeinek meglétéről az adóalany – az adóév ötödik hónapjának utolsó napjáig (május 31.ig) – írásban köteles nyilatkozni az adóhatóságnak. A nyilatkozat adóbevallásnak, adatbejelentésnek minősül.
Az alapítványoknak különösen figyelni kell! A helyi adókról 1990. évi C. törvény 52. § 55. pont alapján alapítványnak e jogszabály szerint csak a közhasznú jogállású alapítvány, továbbá a más EGT-államban nyilvántartásba vett alapítvány számít, ha igazolja, hogy teljesíti a civil törvény szerinti közhasznú szervezetté történő minősítés feltételeit (ide nem értve a magyarországi nyilvántartásba vételt.)
Probléma, hogy jogi szabályozás következetlen. Az újonnan létesülő alapítványok nem élveznek mentességet a helyi iparűzési adó kapcsán. Akkor sem, ha a létesítésükkor vállalták a bíróság felé, hogy két év után megszerzik a közhasznú jogállást.
A helyi adók tekintetében a székhely, telephely szerint illetékes önkormányzatnál kell tájékozódni. Elképzelhető, hogy a szervezet fő szabály szerint nem mentesülne a helyi adók alól, de a helyi szabályok mentesitik az adófizetés alól. Az Önkormányzatok saját hatáskörükben jogosultak mentességeket megállapítani vagy méltányossági alapon dönteni a körtelezettségek mérsékléséről, elengedéséről.
Június 10. KSH adatszolgáltatás
A civil és egyéb nonprofit szervezeteknek 2024. június 10-én éjfélig kell teljesíteni a KSH irányában a kötelező adatszolgáltatási kötelezettségüket! A civil szervezeteknek az OSAP 1156 számú „Statisztikai jelentés a civil és egyéb nonprofit szervezetek tevékenységéről” című elektronikus kérdőívet kell benyújtania a KSH-ELEKTRA rendszeren keresztül! Az adatszolgáltatás a 2016. évi CLV. törvény (Stt.) 24. § alapján kötelező.
Tartalom megosztása: